Była to moja pierwsza konferencja Symfony Live (ostatnia w Polsce była zorganizowana całe wieki temu bo w 2013) a jestem w sumie nowy w tym środowisku (używam dopiero od paru miesięcy). Co prawda zdawałem sobie sprawę jak duża jest społeczność Symfony (najpopularniejszy frejm w Polsce), ale to co zobaczyłem tak czy inaczej zrobiło na mnie duże wrażenie. Na konferencji zebrało się około 350 uczestników, kilkunastu prelegentów (doskonale znanych w środowisku PHP) oraz oczywiście ekipa SensioLabs z Fabien'em na czele.
Poziom jaki prezentowały wszystkie prezentacje był bardzo wysoki. Wiadomo, że dla każdego coś innego i tak dla mnie niektóre prezentacje były czymś w rodzaju "ok teraz sobie posłucham po raz kolejny jak dobre jest x", a inne wysypywały w moim kierunku wiedzę którą zbierałem garściami i nie chciałem uronić żadnego szczegółu. Tak czy inaczej nawet te znane przeze mnie zagadnienia ubrane były w nową formę/inny kontekst co sprawiało, że świetnie się ich słuchało. Naprawdę dobrze!
Tak jak pisałem - generalnie poziom był bardzo wysoki ale największe wrażenie zrobiły na mnie:
DDD, CQRS, ES, Hexagon... oraz Symfony
Tomasz Kowalczyk
Tomasza widziałem już wcześniej na konferencjach, ale do tej pory jego prezentacje (ok, raczej poruszane tematyki) nie robiły na mnie wrażenie. Jednakże pierwszy dzień konferencji sporo zmienił. Sam tytuł jest ok i faktycznie odnosił się do treści, ale nie do końca ujmował to o czym mówił prelegent. W pierwszej części wszyscy zgromadzeni usłyszeli dość radykalne oświadczenie jak na zaistniałe okoliczności zlotu Symfony: Nienawidzę frejmworków*... krótka konsternacja i słowa wyjaśnienia (gwiazdka) dlaczego Symfony jest dla niego wyjątkiem od tego stwierdzenia. Generalnie to stanowiło pierwszą cześć prezentacji. Pozbawione technicznych aspektów, bardziej skupiające się na błędnym (pozbawionym refleksji) podejściu developerów do projektowania i sposobu w jaki wykorzystują dostępne narzędzie. Druga część to wymienione w tytule prezentacji buzzwords'y zastosowane w kontekście Symfony - czyli jak projektować lepiej.
Krótka historia o tym jak możemy projektować i implementować aplikacje Symfony przy użyciu TDD
Leszek Prabucki
Prelegent opowiadał głównie o podejściu TDD do którego używa PHPSpec. Prezentacja bardziej na luzie, Leszek często rzucał ciętymi tekstami przez co publiczność wybuchała śmiechem. Widać, że podczas przemówienia czuje się swobodnie i prowadzi je na swój charakterystyczny sposób. Jak będziecie mieli okazję zobaczyć go na jakiejś konferencji to naprawdę zachęcam do uczestnictwa. Jak sam się przedstawił: Lubię piwo - uwierzcie mi... nadmienię tylko, że też posiada certyfikacje ZCE & Symfony, organizuje PHPers'ów, ponad 10 lat związany z Symfony, prowadzi własną firmę CoCoders.
Statyczna analiza aplikacji Symfony
Jakub Zalas
Jakub na co dzień prowadzi własną firmę świadczącą pomoc przy prowadzeniu zewnętrznych projektów. Przedstawił całe tony narzędzi i metodyk z którymi pracuję, pomagające zrozumieć co w danym projekcie stanowi problem i gdzie należy skupić swoją pracę by podnieść jego jakość. Z analizą statyczną nie miałem wcześniej styczności, ale prezentacja pana Zalasa otworzyła mi oczy na pewną sprawę - tworzenie dobrego projektu to nie tylko skupienie się pisaniu kodu, ale też analiza tego co do tej pory zostało napisane.
Framework agnostic application - will it fit with Symfony?
Dariusz Drobisz
Wiele już słyszałem o podejściu Framework Agnostic czy architekturze hexagonalnej. Jednak materiały z którymi się zetknąłem (internet, konferencje) przedstawiały zagadnienia dość teoretycznie nie skupiając się na implementacji nie mówiąc nawet o przykładach w PHP. Dariusz pokazuje jak można to zastosować w Symfony, pokazując strukturę aplikacji, jak czyścić modele, tworzyć repozytoria, czy stosować wzorzec Command.
Źle używasz Doctrine'a !
Tomasz Surowiec
Jak autor podkreślił na starcie - tytuł miał zaintrygować, trochę podpuścić publiczność i było to clickbait. Generalnie cała prezentacji to same konkrety, przykłady co możesz zrobić lepiej w swoim projekcie by efektywniej wykorzystać Doctrine i napisany kod był przyjemniejszy w utrzymaniu. Dla mnie była to wiedza którą z dnia na dzień można wcielić w życie w projektach komercyjnych.
Podsumowując
Można powiedzieć (pół żartem pół serio) że tematami przewodnimi całej konferencji były:
- Rejestrowanie użytkownika (xD),
- Marco Pivetta nie lubi YAML (xD),
- Dokumentacja Symfony pokazuje tylko jak wykorzystać Symfony i nie jest wyznacznikiem projektowania aplikacji,
- Uniezależnienie się od frejmworka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz